ÚVOD
Články a zprávy
Zprávy
Aktuality
Dopravní nehody v prvním čtvrtletí 2014

Dopravní nehody v prvním čtvrtletí 2014

V loňském roce zemřelo při dopravních nehodách nejméně lidí od roku 1990, přestože bylo evidováno a Policií ČR šetřeno o 2 994 více nehod než v roce 2012.Jaká je situace po prvním čtvrtletí letos?

Statistiky nehodovosti zahrnují pouze ty dopravní nehody, které vyšetřovala Policie České republiky. Pro srovnání vývoje některých ukazatelů a následků dopravních nehod uvádíme také údaje za minulé roky.

Statistické údaje jsou převzaty z http://www.policie.cz/clanek/statistika-nehodovosti-178464.aspx


Celkový počet evidovaných nehod na celém území České republiky v období leden – březen v letech 2010 – 2014:Nehodovost v jednotlivých měsících 1. čtvrtletí:

Porovnání nehodovosti v lednu, únoru a březnu 2014 se stejným obdobím loňského roku ukazuje výrazné rozdíly v počtu nehod zaznamenaných v únoru a v březnu.


Počet usmrcených osob v důsledku dopravní nehody byl v celém loňském roce nejnižší od roku 1990 – celkem 583 osob. Již v prvním čtvrtletí roku 2013 byl zaznamenán příznivý vývoj:

Z pohledu vývoje počtu usmrcených, ale i zraněných osob můžeme vývoj nehodovosti v období prvního čtvrtletí roku 2013 označit za příznivý, ale je nutno vzít v úvahu i velmi nepříznivé povětrnostní podmínky v tomto období, které mohly tento vývoj ovlivnit (Informace o nehodovosti na pozemních komunikacích v České republice v období leden – březen 2013, Ředitelství služby dopravní policie Policejního prezidia ČR; v Praze dne 8. dubna 2013).

V letošním 1. čtvrtletí je (přes podstatně příznivější povětrnostní podmínky) počet usmrcených vyšší o 4 osoby než ve srovnatelném období loňského roku: 


Celkový počet těžce a lehce zraněných osob při dopravních nehodách v 1. čtvrtletí 2014 ve srovnání s roky 2010 – 2013:Statistika nehodovosti sleduje i počty dopravních nehod v jednotlivých dnech týdne. V letošním 1. čtvrtletí je prozatím nejvíce nehod evidováno v pondělí; druhý nejvyšší počet nehod je zaznamenán v pátek:Ve srovnatelném období loňského roku bylo nejvíce nehod zaznamenáno v úterý:V roce 2012 bylo nejvíce nehod v měsících leden – březen evidováno v pátek; druhý nejvyšší počet ve čtvrtek:


Příčiny dopravních nehod

Nejčastější příčinou dopravních nehod je nesprávný způsob jízdy. V 1. čtvrtletí letošního roku je patrný pokles nehod způsobených nepřiměřenou rychlostí oproti roku 2013. Počet usmrcených je však v důsledku nepřiměřené rychlosti nejvyšší – v letošním roce 47, v roce 2013 celkem 48 osob.Evidované dopravní nehody pod vlivem alkoholu:Počet usmrcených osob při dopravních nehodách pod vlivem alkoholu:


Místa nehod

Porovnání místa nehody (obec, mimo obec, dálnice) v období leden – březen 2014 a počtu usmrcených osob v důsledku dopravní nehody na těchto místech:Srovnání celkového počtu evidovaných nehod a počtu usmrcených osob v 1. čtvrtletí roku 2014 podle krajů České republiky:Kategorie zpráv a informací

NEJČTENĚJŠÍ ZPRÁVY

V létě nejen na dovolenou, ale i za vzděláním v oblasti ADR

Po dvouletém přerušení prezenčních vzdělávacích aktivit, které bylo způsobeno koronavirovou…

Autobusem bezpečně?

Bohužel ne vždy! Zejména v mezinárodní linkové dopravě je to v poslední době problém.Někteří naši…

Podvody stále v oblibě

Od února do května tohoto roku jsme při silničních kontrolách odhalili tolik nelegálně upravených…

Karty tachografu pro účely školení

Ministerstvo dopravy, Státní tiskárna cenin a Centrum služeb pro silniční dopravu mají nově…