ÚVOD
Silniční kontroly
Informace
Zahraniční spolupráce

Zahraniční spolupráce

Zahraniční spolupráce

Dlouhodobá a široká spolupráce pracovníků Mobilních expertních jednotek se zahraničními kontrolními složkami probíhá ve dvou úrovních:

  • Prostřednictvím účasti v mezinárodní organizaci Euro Contrôle Route (dále jen „ECR“), která sdružuje evropské kontrolní složky provádějící kontrolní činnost v silniční dopravě. Jedním z hlavních cílů této organizace je spolupráce v oblasti zvýšení bezpečnosti silničního provozu, vytváření rovných podmínek hospodářské soutěže a konkurenceschopnosti všech subjektů, zajištění stanovených a jednotných pracovních podmínek pracovníků v silniční dopravě. Česká republika je v této organizaci od roku 2010 v roli aktivního pozorovatele a výhledově se uvažuje o jejím plném členství.

Členství v této prestižní organizaci a povinnosti aktivního pozorovatele oficiálně převzalo Ministerstvo dopravy České republiky. Praktickým plněním povinností, naplňováním cílů a záměrů v oblasti vlastní realizace koordinovaných kontrol, jakož i zastoupením kontrolních složek ČR v rámci výměnných pracovních pobytů kontrolorů členských států, přednášek a seminářů byl Ministerstvem dopravy pověřen úsek kontrolní činnosti Centra služeb pro silniční dopravu a jeho mobilní expertní jednotky.

Stanovených cílů je dosahováno pravidelnou výměnou informací, prováděním společných akcí na bilaterální, či multilaterální úrovni, vývojem společných školicích programů, pořádáním přednášek pro kontrolní orgány, stanovováním jednotných kontrolních postupů, vytvářením jednotných norem pro technické vybavení a průběžným konzultováním konkrétních problematik.

  • Mimo aktivity „ECR“ Česká republika spolupracuje zejména prostřednictvím mobilních expertních jednotek Centra služeb pro silniční dopravu s kontrolními orgány sousedních zemí na multilaterální či bilaterální úrovni. Tuto spolupráci stanovuje Směrnice Evropského parlamentu a Rady 2006/22/ES o minimálních podmínkách pro provedení nařízení Rady (EHS) č. 3820/85 a (EHS) č. 3821/85 o předpisech v sociální oblasti, týkajících se činností v silniční dopravě a o zrušení směrnice Rady 88/599/EHS, která předpokládá pořádání minimálně šesti mezinárodních koordinovaných kontrol. Tyto společné kontrolní činnosti jsou pravidelně uskutečňovány s Německem, zastoupeným BAG (Bundesamt für Güterverkehr), Polskem, zastoupeným ITD (Inspekcja Transportu Drogowego), Slovenskem, zastoupeným NIP (Národný inšpektorát práce) a v neposlední řadě i s Maďarskem, zastoupeným NKH (Nemzeti Közlekedési Hatóság).

Kontroly probíhají střídavě na území partnerských států. Pro české řidiče tedy přestává být překvapením, že se s pracovníky mobilní expertní jednotky setkají například v Maďarsku.

PRO PARTNERY A ZAMĚSTNANCE

Ocenění Spolehlivá firma

NEJČTENĚJŠÍ ZPRÁVY

Není čas ztrácet čas

Evropská komise ve své zprávě ze dne 4. 3. 2024 uvádí, že podle odhadů bude nutné do konce roku…

Odborné školení ve Varšavě

Evropský orgán pro pracovní záležitosti (ELA) uspořádal spolu s CORTE dvoudenní odborný seminář pro…

Překračování hranic má svá pravidla, i když vlastně…

Není to tak dávno, co bylo z důvodu potřeby prosazování změn, které přinesl Balíček mobility I,…

Setkání s ministrem dopravy

Do programu letošního výročního setkání mobilních expertních jednotek CSPSD byla zařazena také část…