ÚVOD
Články a zprávy
Zprávy
Aktuality
Přijeli jsme vyhrát!

Přijeli jsme vyhrát!

Ve čtvrtek 22. května se v Plzni a v Sokolově konala krajská kola Dopravní soutěže mladých cyklistů, kterou organizačně zajišťují krajští koordinátoři oddělení BESIP Centra služeb pro silniční dopravu. Navštívili jsme obě místa.

Plzeň, 33. základní škola, 8:50

Závodníci jsou připraveni na zahájení soutěže

Krajského kola soutěže se zúčastňují vítězná družstva okresních kol v kategoriích mladších (10 – 12 let) a starších žáků (13 – 16 let). Okres na krajské soutěži reprezentuje smíšené družstvo, dva chlapci a dvě dívky. Vítězové okresního kola soutěže v obou kategoriích se zúčastní závěrečného republikového finále ve Frenštátu pod Radhoštěm ve dnech 17. – 19. června 2014. A pak už následuje Evropské finále ETEC (European Traffic Education Contest), které se letos koná ve dnech 5. – 8. září v norském Oslu.


9:05 - Zahájení soutěže 

Po představení všech zúčastněných subjektů, které se na přípravě a realizaci soutěže podílejí, dostávají slovo hosté. Stručně hodnotí význam a smysl dopravních soutěží, přejí soutěžícím bezproblémový průběh a samozřejmě vítězství. Zazní i některé myšlenky, které by neměly zapadnout v rychle zapomenutých projevech při těchto příležitostech.

„Nehledejte na silnici dobrodružství, provoz není počítačová hra.“

říká ve své krátké úvodní řeči pan Jaroslav Bauer, náměstek hejtmana Plzeňského kraje pro oblast dopravy.

Není to samozřejmost. Zdánlivě ostré a jasné hranice mezi realitou a virtuálním světem počítačových her některé děti totiž nevnímají úplně přesně. 


Náměstek ředitele Centra služeb pro silniční dopravu pan Ing. Jiří Kánský zdůrazňuje velice důležitý aspekt, bohužel často opomíjený. Dopravní výchovu včetně těchto soutěží si nelze představit bez obětavé a nelehké práce pedagogických pracovníků na školách.

„Děkuji především všem učitelům základních škol, kteří se věnují dopravní výchově, a výrazně oceňuji jejich práci. Dnes bude zúročena na této soutěži, v budoucnu v životě dětí.“9:50 – začíná soutěž v jednotlivých disciplínách

Testy z pravidel silničního provozu probíhají v budově školy na počítačové učebně. Obsahují otázky na základní pravidla silničního provozu, dopravní značky a řešení dopravních situací.

Nechceme soustředěné závodníky rušit, ale rozhodčí této části soutěže nám dovoluje ilustrační fotografii:


Praktická část pravidel silničního provozu se odehrává na dopravním hřišti, které simuluje skutečný silniční provoz. Zdejší hřiště je prostorné, výborně udržované a vybavené nejen dopravními značkami svislými a vodorovnými, ale i světelnými signály. 


Jízda zručnosti nepatří k nejoblíbenějším disciplínám – vyžaduje opravdu dobrou techniku jízdy a ovládání kola. Na zrádných překážkách přibývá závodníkům příliš trestných bodů…


Co si myslí děti

Ještě než Vám prozradíme výsledky soutěže v Plzni, nabídneme krátký rozhovor s dětmi z jednoho ze soutěžních družstev. Zajímá nás, které soutěžní disciplíny je nejvíce oslovují a jak vnímají obecné problémy v dopravě. Pro nedostatek času musíme být velmi struční a navíc jde o improvizaci, děti jsme oslovili až na místě.

Vraťme se nyní zpátky v čase. Před samotným zahájením soutěže jsme o rozhovor požádali soutěžní družstvo mladších žáků ze základní školy Vrhaveč v okrese Klatovy. Děti byly ochotné a velmi komunikativní, doprovázející paní učitelka vstřícná.

Soutěžní družstvo základní školy Vrhaveč v kategorii mladších žáků. Zleva Markéta, Blanka, Hynek a Vojta, kapitán družstva.

Položili jsme dětem celkem čtyři otázky. První dvě se týkají dnešní soutěže, další jejich názoru na příčiny dopravních nehod a v poslední otázce se ptáme na to, kdo a proč by neměl řídit motorové vozidlo.

1. Která soutěžní disciplína tě nejvíc baví?

2. Jak si v soutěži věříš a jaké očekáváš umístění družstva?

3. Proč je tolik dopravních nehod?

4. Kdo by vůbec neměl mít řidičský průkaz?


1. Zdravověda, testy a taky jízda na hřišti.

2. Myslím, že vyhrajeme… nebo tak druhé místo?

3. Nehody jsou z toho, že řidiči nedávají pozor na značky a nedávají si přednost.

4. Za volantem nemají být ti, kteří pijí alkohol, užívají drogy, nebo se chtějí někomu pomstít. 


1. Testy z pravidel, první pomoc a jízda. Ne ta s překážkami, ale na hřišti.

2. Očekávám stejné umístění jako Markéta – první nebo druhé místo.

3. Řidiči jsou často opilí nebo berou drogy, jsou nepozorní a ospalí.

4. Ten, kdo pije alkohol, užívá drogy, nedodržuje pravidla a chce se na silnici předvádět. Takové to Já jsem nejlepší!


1. Jízda na hřišti. První pomoc moc ne…

2. Tak do pátého, nebo čtvrtého místa.

3. Myslím, že k sobě řidiči nejsou tolerantní, pijí alkohol a neřídí se značkami.

4. Ten, kdo zavinil už nějakou vážnou dopravní nehodu nebo se opíjí.


1. Taky jízda na dopravním hřišti.

2. Do pátého místa?

3. Nehody mají ti, kteří spěchají, jsou nepozorní nebo opilí.

4. Řidičák bych nedal tomu, kdo pije alkohol, vyšel z vězení nebo nemá čisté svědomí.


Ze soutěžních disciplín jasně vítězí jízda na dopravním hřišti. Děvčata přidávají i zdravotní první pomoc a pravidla silničního provozu, a pokud jde o předpokládané umístění, jsou poněkud sebevědomější než kluci.

A příčiny dopravních nehod očima dětí? Alkohol a drogy. Nic překvapivého, zejména po nedávných medializovaných případech tragických dopravních nehod. Ale spontánní vyjádření dětí z páté třídy prozrazuje i to, že přemýšlejí také nad nedodržováním stanovených pravidel, patologickým chováním a agresivitou, spěchem a únavou.

Účast družstva cyklistů z malé obce na krajském kole soutěže je důkazem toho, že dopravní výchovu lze dělat na dobré úrovni všude. V prognóze výsledku byl nejblíže kapitán Vojta - tým skončil na šestém místě.


Další soutěžní disciplíny jsme v Plzni už neviděli, z časových důvodů je třeba přesunout se do Sokolova, kde probíhá stejná soutěž.

Výsledky z Plzně:

V krajském kole Soutěže mladých cyklistů se na republikové finále probojovala soutěžní družstva

základní školy Čenošín, okres Tachov, v kategorii mladších i starších žáků.


Sokolov, Dům dětí a mládeže, 12:20

V Sokolově již samotná soutěž skončila, očekává se vyhlášení výsledků.


Ještě před slavnostním vyhlášením čeká závodníky, pedagogický doprovod a hosty soutěže příjemné překvapení, kterým je vystoupení Dominika Nekolného, profesionálního sportovce BMX. Kromě dalších trofejí je dvojnásobným vicemistrem světa, Mistrem Severní Ameriky 2012 a 6x mistrem České republiky.

Ve zhruba desetiminutovém bloku předvádí odvážné a efektní kousky na BMX kole. Produkci doprovází hudba a je zřejmé, že Dominik to s publikem umí. Je totiž také lektorem protidrogové motivační tématiky (více informací lze získat na http://dominiknekolny.com/).


12: 45 - Vyhlašování výsledků

Také vítězná družstva z tohoto krajského kola zamíří na republikové finále do Frenštátu pod Radhoštěm.

V kategorii mladších žáků jsou to děti ze základní školy Aš, Hlávkova ulice, okres Cheb.


Za starší žáky bude Karlovarský kraj reprezentovat družstvo cyklistů ze základní školy Karlovy Vary, Truhlářská ulice.13:30 – zakončení soutěžního dne

Obě krajská kola Dopravní soutěže mladých cyklistů proběhla bez problémů, bez zranění a korektně. O smyslu, významu a nutnosti dopravní výchovy ve všech formách nelze pochybovat.

Postupujícími vítězi mohou být jen čtyři soutěžní družstva, ale v tomto případě můžeme říct, že vyhráli všichni. Vítězná družstva pěkné ceny a postup do finále, všichni ostatní hezký, užitečně a smysluplně strávený den.


Pokud chcete vědět o dopravní výchově a těchto soutěžích více, navštivte stránky Ministerstva dopravy: http://www.ibesip.cz/cz/dopravni-vychova


Poznámka autora: omlouváme se za méně kvalitní fotografie, světelné podmínky nebyly vždy příznivé. Děkujeme. 

Kategorie zpráv a informací

NEJČTENĚJŠÍ ZPRÁVY

V létě nejen na dovolenou, ale i za vzděláním v oblasti ADR

Po dvouletém přerušení prezenčních vzdělávacích aktivit, které bylo způsobeno koronavirovou…

Autobusem bezpečně?

Bohužel ne vždy! Zejména v mezinárodní linkové dopravě je to v poslední době problém.Někteří naši…

Podvody stále v oblibě

Od února do května tohoto roku jsme při silničních kontrolách odhalili tolik nelegálně upravených…

Karty tachografu pro účely školení

Ministerstvo dopravy, Státní tiskárna cenin a Centrum služeb pro silniční dopravu mají nově…