Den pro kamiony

V úterý 8. září 2015 proběhl na dálnici D 8 již 5. ročník „Dne pro kamiony“, který pořádalo Krajské ředitelství Policie ČR - dálniční oddělení v Řehlovicích, ve spolupráci s krajským koordinátorem BESIP pro Ústecký kraj Janem Pechoutem. Na akci se významně podílel také Odbor dopravy a silničního hospodářství Ústeckého kraje.


V době do 9 do 15 hodin bylo na jednom z nejnebezpečnějších míst dálnice D 8 zastaveno a zkontrolováno celkem 127 motorových vozidel, z toho 72 kamionů, 49 osobních aut a 6 autobusů. Zastavováni vyli především řidiči, kteří za jízdy telefonovali, nebo neměli zapnutý bezpečnostní pás.

Letošní ročník byl výjimečný tím, že byl poprvé v ČR představen a použit otočný simulátor kamionu a simulátor nárazu kamionu, zapůjčený ze SRN. Řidičům vozidel, kteří nebyli za jízdy připoutáni bezpečnostním pásem, bylo nabídnuto vyzkoušet si oba simulátory. Většinu z nich překvapila prudkost nárazu v poměrně malé rychlosti. 


Ještě silnějším prožitkem bylo převrácení kabiny a pád věcí, kterými se řidiči kamionů rádi obklopují, v otočném simulátoru. Ten řidiči opouštěli se slovy: „Ve skutečnosti bych to zažít nechtěl“. V rámci této akce byla řidičům, kteří vyzkoušeli alespoň jeden ze simulátorů, mimořádně prominuta peněžitá pokuta.


Dále měli řidiči možnost vyzkoušet si brýle, které simulují požití alkoholu a návykových látek. Tentokrát byly k dispozici i brýle, navozující stav únavy. Účastníci si s nasazenými brýlemi prošli krátký slalom mezi kuželkami, snažili se o rovnou chůzi po čáře, překonávali překážku a pokusili se uchopit a zvednout klíče od vozidla spadlé na zem. Jejich výkony se mírně lišily, ale zcela jistou chůzi ani jemnou motoriku neměl nikdo.


Nezapomínalo se ani na vybavení vozidel autolékárničkami a znalosti poskytování první pomoci. Studenti ústecké Vyšší odborné školy zdravotnické, obor záchranář, zkontrolovali všem zastaveným řidičům platnost a vybavení lékárniček a diskutovalo se i o hlavních zásadách první pomoci. U deseti vozidel byly ve stavu lékárniček zjištěny hrubé závady, ve třech případech bohužel tato součást povinné výbavy zcela chyběla.


Zvláštní poděkování patří především krajskému koordinátorovi BESIP Janu Pechoutovi, dále studentům zdravotnické školy a budoucím záchranářům, stejně jako Správě a údržbě silnic a dálnic v Řehlovicích.

Spojení kontroly s technickými prostředky prevence nehodovosti se setkalo s velice příznivým ohlasem řidičské veřejnosti, a proto se organizátoři dohodli, že v září příštího roku budou akci opakovat.

Krátká videoukázka (CSPSD):

Záznam z akce nabídla i Česká televize v Událostech:

http://www.ceskatelevize.cz/specialy/udalosti/

Kategorie zpráv a informací

NEJČTENĚJŠÍ ZPRÁVY

Není čas ztrácet čas

Evropská komise ve své zprávě ze dne 4. 3. 2024 uvádí, že podle odhadů bude nutné do konce roku…

Odborné školení ve Varšavě

Evropský orgán pro pracovní záležitosti (ELA) uspořádal spolu s CORTE dvoudenní odborný seminář pro…

Překračování hranic má svá pravidla, i když vlastně…

Není to tak dávno, co bylo z důvodu potřeby prosazování změn, které přinesl Balíček mobility I,…

Setkání s ministrem dopravy

Do programu letošního výročního setkání mobilních expertních jednotek CSPSD byla zařazena také část…