ÚVOD
Články a zprávy
Zprávy
Aktuality
Optometristé v terénu

Optometristé v terénu

Akce "Bezpečně za volantem - péče o zrak" proběhla i v Libereckém kraji, kde stejně jako na mnoha dalších místech dopravní policisté společně se zástupci BESIP nabízeli řidičům kontrolu kvality zraku.

Mezinárodní sdružení optiků a optometristů připravilo pro letošní rok již 5. ročník osvětové kampaně pro řidiče s názvem "Bezpečně za volantem - péče o zrak": 

Zrak je nejcennějším smyslovým orgánem. Díky němu mohou lidé přijímat nejdůležitější informace o dění kolem sebe. Nejinak je tomu i v silničním provozu. Zrak je podstatnou a nedílnou součástí procesu jeho bezpečnosti. Proto je nezbytné si zrak hlídat a podstupovat pravidelné lékařské kontroly. K osvětě ochrany zraku přispěje plánovaná kampaň BESIP, dopravní policie a Mezinárodního sdružení optiků a optometristů s názvem Vidíš dobře?

Zrak nelze podceňovat, využíváme ho všichni – řidiči, cyklisté i chodci. Také tak by se dal shrnout obsah plánované kampaně ministerstva dopravy a jeho oddělení BESIP, dopravní policie a Mezinárodního sdružení optiků a optimetristů na ochranu zraku. Cílem kampaně Vidíš dobře? je preventivně působit na řidiče a účastníky silničního provozu, aby si uvědomili nutnost o zrak pečovat. Spuštěna bude 22. dubna a potrvá až do konce letošního roku. „V rámci preventivní činnosti budou naše hlídky společně s krajskými koordinátory BESIP a optiky upozorňovat řidiče na klíčovou roli zraku. Díky přítomnosti kvalifikovaných optiků si mohou řidiči na místě nechat zrak změřit,“ řekl šéf dopravní policie Tomáš Lerch. Výsledky kampaně poslouží k plánování dalších podobně zaměřených akcí BESIP, které mají potenciál zvýšit bezpečnost silničního provozu.

Statistiky z posledních let jasně ukazují, že dochází k velkému nárůstu očních vad. Obecně k tomu přispívá vyspělá společnost, neboť čím více moderních možností civilizace má, tím se úměrně zhoršují smyslové orgány, zraku nevyjímaje. „Proto je nezbytné zrak nepodceňovat a co nejlépe o něj pečovat. K tomu, doufám, přispěje i preventivní akce, které se rádi účastníme,“ uzavřela problematiku zraku prezidentka Mezinárodního sdružení optiků a optometristů Ivana Urválková.

Převzato z http://www.sdruzenioptiku.cz/sdruzenioptiku/fr.asp?tab=sdruzenioptiku&id=100&burl=&pt=UV

Akce se v Libereckém kraji uskutečnila v závěru minulého týdne na Českolipsku. Na silnici mezi Jestřebím a Doksy probíhaly standardní silniční kontroly, ale výjimečně dopravní policisté nabídli řidičům možnost nechat si změřit zrak kvalifikovanou optometristkou.

Ta měla k dispozici improvizované pracoviště s potřebnými přístroji, kterými lze změřit kontrastnost vidění, barvocit, hloubkové vidění nebo ostrost vidění.

O možnost základní kontroly zraku byl velký zájem a mnozí se s optometrickou radili i o dalším postupu v péči o zrak. Velkým problémem je skutečnost, že mnozí řidiči o postupující vadě svého zraku ani nevědí.

Podle organizátorů akce je nezbytné, aby si každý řidič nechal zkontrolovat zrak minimálně jednou ročně, a to bez ohledu na svůj věk. Lze tak předejít i vážným očním chorobám.

Kategorie zpráv a informací

NEJČTENĚJŠÍ ZPRÁVY

Podvody stále v oblibě

Od února do května tohoto roku jsme při silničních kontrolách odhalili tolik nelegálně upravených…

Karty tachografu pro účely školení

Ministerstvo dopravy, Státní tiskárna cenin a Centrum služeb pro silniční dopravu mají nově…

Dokončení oprav budovy na dětském dopravním hřišti v Kroměříži

Za finančního přispění z dotačního programu Zlínského kraje na Výstavbu a obnovu dětských…

Uzavření STK Trutnov dne 10.3.2022

Centrum služeb pro silniční dopravu nerealizuje v STK, na adrese Mladobucká 483, Trutnov, pouze…