ÚVOD
Články a zprávy
Zprávy
Aktuality
Optometristé v terénu

Optometristé v terénu

Akce "Bezpečně za volantem - péče o zrak" proběhla i v Libereckém kraji, kde stejně jako na mnoha dalších místech dopravní policisté společně se zástupci BESIP nabízeli řidičům kontrolu kvality zraku.

Mezinárodní sdružení optiků a optometristů připravilo pro letošní rok již 5. ročník osvětové kampaně pro řidiče s názvem "Bezpečně za volantem - péče o zrak": 

Zrak je nejcennějším smyslovým orgánem. Díky němu mohou lidé přijímat nejdůležitější informace o dění kolem sebe. Nejinak je tomu i v silničním provozu. Zrak je podstatnou a nedílnou součástí procesu jeho bezpečnosti. Proto je nezbytné si zrak hlídat a podstupovat pravidelné lékařské kontroly. K osvětě ochrany zraku přispěje plánovaná kampaň BESIP, dopravní policie a Mezinárodního sdružení optiků a optometristů s názvem Vidíš dobře?

Zrak nelze podceňovat, využíváme ho všichni – řidiči, cyklisté i chodci. Také tak by se dal shrnout obsah plánované kampaně ministerstva dopravy a jeho oddělení BESIP, dopravní policie a Mezinárodního sdružení optiků a optimetristů na ochranu zraku. Cílem kampaně Vidíš dobře? je preventivně působit na řidiče a účastníky silničního provozu, aby si uvědomili nutnost o zrak pečovat. Spuštěna bude 22. dubna a potrvá až do konce letošního roku. „V rámci preventivní činnosti budou naše hlídky společně s krajskými koordinátory BESIP a optiky upozorňovat řidiče na klíčovou roli zraku. Díky přítomnosti kvalifikovaných optiků si mohou řidiči na místě nechat zrak změřit,“ řekl šéf dopravní policie Tomáš Lerch. Výsledky kampaně poslouží k plánování dalších podobně zaměřených akcí BESIP, které mají potenciál zvýšit bezpečnost silničního provozu.

Statistiky z posledních let jasně ukazují, že dochází k velkému nárůstu očních vad. Obecně k tomu přispívá vyspělá společnost, neboť čím více moderních možností civilizace má, tím se úměrně zhoršují smyslové orgány, zraku nevyjímaje. „Proto je nezbytné zrak nepodceňovat a co nejlépe o něj pečovat. K tomu, doufám, přispěje i preventivní akce, které se rádi účastníme,“ uzavřela problematiku zraku prezidentka Mezinárodního sdružení optiků a optometristů Ivana Urválková.

Převzato z http://www.sdruzenioptiku.cz/sdruzenioptiku/fr.asp?tab=sdruzenioptiku&id=100&burl=&pt=UV

Akce se v Libereckém kraji uskutečnila v závěru minulého týdne na Českolipsku. Na silnici mezi Jestřebím a Doksy probíhaly standardní silniční kontroly, ale výjimečně dopravní policisté nabídli řidičům možnost nechat si změřit zrak kvalifikovanou optometristkou.

Ta měla k dispozici improvizované pracoviště s potřebnými přístroji, kterými lze změřit kontrastnost vidění, barvocit, hloubkové vidění nebo ostrost vidění.

O možnost základní kontroly zraku byl velký zájem a mnozí se s optometrickou radili i o dalším postupu v péči o zrak. Velkým problémem je skutečnost, že mnozí řidiči o postupující vadě svého zraku ani nevědí.

Podle organizátorů akce je nezbytné, aby si každý řidič nechal zkontrolovat zrak minimálně jednou ročně, a to bez ohledu na svůj věk. Lze tak předejít i vážným očním chorobám.

Kategorie zpráv a informací

NEJČTENĚJŠÍ ZPRÁVY

Není čas ztrácet čas

Evropská komise ve své zprávě ze dne 4. 3. 2024 uvádí, že podle odhadů bude nutné do konce roku…

Odborné školení ve Varšavě

Evropský orgán pro pracovní záležitosti (ELA) uspořádal spolu s CORTE dvoudenní odborný seminář pro…

Překračování hranic má svá pravidla, i když vlastně…

Není to tak dávno, co bylo z důvodu potřeby prosazování změn, které přinesl Balíček mobility I,…

Setkání s ministrem dopravy

Do programu letošního výročního setkání mobilních expertních jednotek CSPSD byla zařazena také část…