ÚVOD
Články a zprávy
Zprávy
Aktuality
Přepravujme své děti v zimě bezpečně

Přepravujme své děti v zimě bezpečně

Je už snad samozřejmostí, že děti v autě přepravujeme v dětských autosedačkách. Kvalitních, homologovaných a odpovídajících velikosti a váze dětí. Zimní období však přináší jistá úskalí, především proto, že do sedačky často umístíme dítě v teplé a objemné bundě. Proč je to špatně?

Objemnější oblečení vytváří jakýsi polštář mezi tělem dítěte, bezpečnostním pásem a autosedačkou. To může mít při dopravní nehodě vliv na bezpečnost a ohrožení zdraví dítěte. Aby bezpečnostní pás správně fungoval, nesmí být prostor mezi tělem dítěte a bezpečnostním pasem větší než dlaň dospělého člověka. Zároveň je třeba vzít v úvahu, že materiál zimního oblečení může být kluzký a při prudším brzdění nebo manévru může bezpečnostní pás sklouznout a dítě ze sedačky vypadnout.

Dalším problémem může být to, že se děti po nějaké době už necítí v teplém oblečení dobře. Je jim horko a některé se snaží si bundu sundat.Rodiči, který řídí vozidlo, tahle snaha většinou neunikne a jeho pozornost se soustředí jinam než na řízení a sledování situace v provozu. A nezapomínejme na to, že právě ta se může nečekaně a velmi rychle změnit. Pokud dojde k nárazu vozidla, mohou být následky pro přepravované osoby a zejména děti velmi závažné i při relativně nízké rychlosti.

Už při nárazu v rychlosti kolem 16 km/h může dojít u dítěte v zimní bundě, kterému správně nesedí bezpečnostní pás, k poškození měkkých tkání, jater, sleziny nebo k vnitřnímu krvácení. Vážně zraněny mohou být i nohy takto špatně připoutaného dítěte.

Nebezpečí bychom neměli podceňovat ani při jízdě na krátkou vzdálenost. Jenže posadit dítě do vymrzlého auta a ještě mu sundat zimní oblečení se nám přirozeně nechce.

Řešením je buď vozidlo parkovat ve vyhřáté garáži, což většina z nás nemá k dispozici, nebo dítě posadit bez bundy do autosedačky a přikrýt ho jeho vyhřátou bundou nebo dekou, kterou může samo dítě sundat.

Nezapomínejte, že zimní oblečení je ze stejných důvodů nevhodné i pro všechny ostatní členy posádky, včetně řidiče. Vhodné oblečení přispívá k celkovému komfortu při řízení a bezpečnosti jízdy.

Nepochybujeme o tom, že bezpečí dětí je prioritou všech rodičů. Najděme si i v uspěchané době čas na zamyšlení se nad zdánlivě banálními a nepodstatnými detaily. Mohou se totiž v krátkém okamžiku stát příčinou závažných a velmi smutných neštěstí...

Kategorie zpráv a informací

NEJČTENĚJŠÍ ZPRÁVY

Pravidelné společné kontrolní akce s BALM

Centrum služeb pro silniční dopravu a německý Bundesamt für Logistik un Mobilität prohlubují…

CSPSD se transformuje na INSID

Ve středu 29. května uspořádalo Ministerstvo dopravy setkání s novináři, na kterém ministr dopravy…

Autobusem na letní dovolenou

Těsně před začátkem turistické sezóny se mění některé podmínky pro řidiče v příležitostné osobní…

Manipulací neubývá

Bezpečnost tachografů se za dobu jejich používání výrazně posunula. Na druhou stranu se ale…