ÚVOD
Články a zprávy
Zprávy
Aktuality
Přepravujme své děti v zimě bezpečně

Přepravujme své děti v zimě bezpečně

Je už snad samozřejmostí, že děti v autě přepravujeme v dětských autosedačkách. Kvalitních, homologovaných a odpovídajících velikosti a váze dětí. Zimní období však přináší jistá úskalí, především proto, že do sedačky často umístíme dítě v teplé a objemné bundě. Proč je to špatně?

Objemnější oblečení vytváří jakýsi polštář mezi tělem dítěte, bezpečnostním pásem a autosedačkou. To může mít při dopravní nehodě vliv na bezpečnost a ohrožení zdraví dítěte. Aby bezpečnostní pás správně fungoval, nesmí být prostor mezi tělem dítěte a bezpečnostním pasem větší než dlaň dospělého člověka. Zároveň je třeba vzít v úvahu, že materiál zimního oblečení může být kluzký a při prudším brzdění nebo manévru může bezpečnostní pás sklouznout a dítě ze sedačky vypadnout.

Dalším problémem může být to, že se děti po nějaké době už necítí v teplém oblečení dobře. Je jim horko a některé se snaží si bundu sundat.Rodiči, který řídí vozidlo, tahle snaha většinou neunikne a jeho pozornost se soustředí jinam než na řízení a sledování situace v provozu. A nezapomínejme na to, že právě ta se může nečekaně a velmi rychle změnit. Pokud dojde k nárazu vozidla, mohou být následky pro přepravované osoby a zejména děti velmi závažné i při relativně nízké rychlosti.

Už při nárazu v rychlosti kolem 16 km/h může dojít u dítěte v zimní bundě, kterému správně nesedí bezpečnostní pás, k poškození měkkých tkání, jater, sleziny nebo k vnitřnímu krvácení. Vážně zraněny mohou být i nohy takto špatně připoutaného dítěte.

Nebezpečí bychom neměli podceňovat ani při jízdě na krátkou vzdálenost. Jenže posadit dítě do vymrzlého auta a ještě mu sundat zimní oblečení se nám přirozeně nechce.

Řešením je buď vozidlo parkovat ve vyhřáté garáži, což většina z nás nemá k dispozici, nebo dítě posadit bez bundy do autosedačky a přikrýt ho jeho vyhřátou bundou nebo dekou, kterou může samo dítě sundat.

Nezapomínejte, že zimní oblečení je ze stejných důvodů nevhodné i pro všechny ostatní členy posádky, včetně řidiče. Vhodné oblečení přispívá k celkovému komfortu při řízení a bezpečnosti jízdy.

Nepochybujeme o tom, že bezpečí dětí je prioritou všech rodičů. Najděme si i v uspěchané době čas na zamyšlení se nad zdánlivě banálními a nepodstatnými detaily. Mohou se totiž v krátkém okamžiku stát příčinou závažných a velmi smutných neštěstí...

Kategorie zpráv a informací

NEJČTENĚJŠÍ ZPRÁVY

Odborné školení ve Varšavě

Evropský orgán pro pracovní záležitosti (ELA) uspořádal spolu s CORTE dvoudenní odborný seminář pro…

Překračování hranic má svá pravidla, i když vlastně…

Není to tak dávno, co bylo z důvodu potřeby prosazování změn, které přinesl Balíček mobility I,…

Setkání s ministrem dopravy

Do programu letošního výročního setkání mobilních expertních jednotek CSPSD byla zařazena také část…

Uvolnění podmínek pro montáž nových tachografů

Situace na trhu ohledně smart tachografů druhé verze je stále napjatá. Jejich nedostatek je nyní…