ÚVOD
Články a zprávy
Zprávy
Aktuality
Bezpečnostní pásy i v nákladním autě!

Bezpečnostní pásy i v nákladním autě!

V úterý 16. 9. 2014 proběhl na 78. km dálnice D 8 ve směru na Drážďany již čtvrtý ročník akce s názvem „Den pro kamiony“. Tuto akci pořádá Krajské ředitelství Policie ČR Ústeckého kraje, dálniční oddělení Řehlovice ve spolupráci s organizací BESIP - Ministerstva dopravy a Odborem dopravy a silničního hospodářství Krajského úřadu Ústeckého kraje.

Zaměřena byla především na řidiče nákladních vozidel, konkrétně na to, zda jsou za jízdy připoutáni bezpečnostním pásem. Nebyly ovšem přehlíženy ani ostatní přestupky proti pravidlům silničního provozu u jiných řidičů. V průběhu celé akce skončilo na stanovišti i několik nepřipoutaných řidičů autobusů a osobních automobilů a také ti, kteří za jízdy telefonovali.

Cílem této akce nebyla pouze represe, ale především prevence. Řidiči vozidel, kteří byli přistiženi při některém z uvedených přestupků dostali pro tentokrát šanci vybrat si postih: buď zaplatí pokutu ve spodní hranici a následně si vyzkouší simulátor nárazu nebo simulátor převrácení auta, nebo pokuta v plné výši, což u tohoto přestupku může být až dva tisíce korun.

Řidiči po kontrole dokladů využili raději možnost vyzkoušet si jeden ze simulátorů. Většinou byli překvapeni silou nárazu a sami došli k názoru, a bezpečnostní pás skutečně může zachránit v případě nárazu život. Mnozí z nich odcházeli se slovy „Příště už budu určitě připoutaný“.

Krajský koordinátor BESIP Jan Pechout k problematice bezpečnostních pásů uvádí: „Náraz ve 30 kilometrové rychlosti je podobný nárazu těla při dopadu na zem ze čtvrtého patra. Nepřipoutaní řidiči kamionů se spoléhají hlavně na velikost svého vozidla“.
Ti, kteří měli zájem, si mohli ještě vyzkoušet brýle simulující vidění, vnímání a reakce, pokud řidič usedne za volant s více než jedním promile alkoholu nebo pod vlivem měkkých drog.

Řidiči, kteří neměli v pořádku lékárničku, si na stanovišti první pomoci alespoň ověřili svoje znalosti v poskytování první pomoci.


Kategorie zpráv a informací

NEJČTENĚJŠÍ ZPRÁVY

Uvolnění podmínek pro montáž nových tachografů

Situace na trhu ohledně smart tachografů druhé verze je stále napjatá. Jejich nedostatek je nyní…

Karty G2/V2 pro školicí střediska a autoškoly jsou nyní dostupné

Krátce po tom, co byl zaveden nový formát karet do tachografu druhé generace, druhé verze (G2/V2),…

Mezinárodní kontrola v Hradci Králové

Pod hlavičkou Euro Contrôle Route pořádalo CSPSD, v rámci zavedené spolupráce…

Evropská komise zavádí nové tachografy

Pro nově registrovaná vozidla, určená pro silniční dopravu osob nebo nákladu, je od 21. 8. 2023…